14η ενότητα

ΑΝΑΦΟΡΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Οι αναφορικές προτάσεις είναι εξαρτημένες προτάσεις που αρχίζουν με τις αναφορικές αντωνυμίες( όποιος, ο οποίος, όσος, ό,τι, που) ή με τα αναφορικά επιρρήματα( όπου, που, όπως, πως, όσο, καθώς, σαν)
Υπάρχουν 2 είδη αναφορικών προτάσεων:
α) ΑΝΑΦΟΡΙΚΕΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ
Αυτές οι αναφορικές προτάσεις μάς δίνουν μια πληροφορία που είναι απαραίτητη για την κατανόηση της κύριας πρότασης και γι αυτό δε χωρίζονται με κόμμα από την κύρια πρόταση.
Π. χ. Η μέρα που ξεκινούν οι διακοπές του Πάσχα πλησιάζει
β)ΑΝΑΦΟΡΙΚΕΣ ΜΗ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΚΕΣ Ή ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΕΣ
Αυτές οι αναφορικές προτάσεις μάς δίνουν μια πληροφορία που δεν είναι απαραίτητη για την κατανόηση της κύριας πρότασης, απλά προσθέτει μια παραπάνω πληροφορία και γι αυτό χωρίζονται με κόμμα από την κύρια πρόταση

Π. χ. Το σπίτι της Σοφίας, που είναι πολύ όμορφο, βρίσκεται κοντά στο βουνό
ΑΣΚΗΣΗ
Ξεχώρισε αναφορικές προσδιοριστικές και αναφορικές προσθετικές και βάλεκόμμα όπου χρειάζεται
α) Ο Βασίλης που πήγε σχολείο στον Καναδά είναι σπουδαίος μαθητής
β) Τα βιβλία που αρέσουν στη Βασιλική περισσότερο είναι τα λογοτεχνικά
γ) Η εφημερίδα του Συλλόγου Γονέων που εκδόθηκε σήμερα έχει ένα ενδιαφέρον άρθρο
δ) Το κορίτσι που κάθεται απέναντι από την Αλεξάνδρα είναι η Ελευθερία
ε) Το νησί που επισκέφτηκε ο Δημήτρης το καλοκαίρι του έμεινε αξέχαστο
στ) Το γραφείο του μπαμπά του Μάριου που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη είναι καλόγουστο και ευρύχωρο
***************************************************************************************

Μια παράξενη παραγγελιά

?Οι μηχανές στη ζωή μας?  (4ο δημοτικό Ελευθερίου Κορδελιού)

****************************************************************************

Το διαδίκτυο

Τι είναι το διαδίκτυο συμβουλές καλής χρήσης?   (γυμνάσιο Περάματος-Κρήτης)

* Θεωρία για τα ρήματα

******************************

Ορθογραφία (Το διαδίκτυο)

H αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος πραγματοποιείται μέσα από το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του διαδικτύου. Το internet ή διαδίκτυο ή παγκόσμιος ιστός μαζί με το κινητό τηλέφωνο, αποτελούν επανάσταση για την εποχή μας.

Με το διαδίκτυο μπορούμε να σερφάρουμε σε διάφορες ηλεκτρονικές διευθύνσεις, ενώ οχρήστης του κινητού μπορεί να κάνει συνδιαλέξεις και να στείλει μηνύματα

**********************************

Διαδίκτυο; Ναι, αλλά με προσοχή!!!

Όταν τα παιδιά ζήτησαν από τους γονείς τους να συνδέσουν τον υπολογιστή τους στο διαδίκτυο, έγινε μεγάλη συζήτηση στο σπίτι.
Η μητέρα λέει ότι τα παιδιά δεν πρέπει να επισκέπτονται καθόλου το διαδίκτυο, γιατί υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι γι? αυτά στις διάφορες τοποθεσίες του. Ο πατέρας αντίθετα υποστηρίζει ότι στο διαδίκτυο βρίσκει κανείς πληροφορίες για οτιδήποτε, παίζει ευχάριστα παιχνίδια, ακούει την αγαπημένη του μουσική.
Εσείς τι γνώμη έχετε για το διαδίκτυο; Έχετε ποτέ περιπλανηθεί στις σελίδες του; Αν ναι, για ποιο λόγο; Συμφωνείτε με την άποψη του πατέρα ή της μητέρας;
ΤΕ άσκηση 1, σελ 58
Με αφορμή την παραπάνω άσκηση, είχαμε μια πολύ δημιουργική συζήτηση σήμερα. Πολύ χάρηκα που είστε ενημερωμένα και υποψιασμένα παιδιά μου! Σερφάροντας στο ιντερνετ βρήκα ένα πολύ χρήσιμο βιντεάκι από τη Microsoft καθώς και ένα ενημερωτικό φυλλάδιο για σας και τους γονείς σας. Μπορείτε να το μελετήσετε παρέα το Σαββατοκύριακο και έτσι να έχετε πιο πολλά να γράψετε όταν θα κάνετε την άσκηση στο τετράδιό σας.