δ τάξη , στόχοι – προγραμματισμός

Στο μάθημα της Γλώσσας θα διδαχθεί  εμπεριστατωμένα η θεματική πρόταση, η οργάνωση της παραγράφου και η ανάπτυξη σχεδιαγράμματος με σκοπό την επιτυχημένη συγγραφή διαφόρων κειμενικών ειδών που χαρακτηρίζονται από σαφή διάκριση των τριών μορφολογικών στοιχείων μιας ολοκληρωμένης έκθεσης(παραγωγή γραπτού λόγου): πρόλογος, κύριο θέμα, επίλογος.
Στα Μαθηματικά, θα εμπεδώσουμε τις τέσσερις πράξεις δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στη διαίρεση, θα εξοικειωθούμε με τη μεθοδολογία των προβλημάτων (λογική σκέψη) καθώς και με κάποιες βασικές έννοιες της Γεωμετρίας (περίμετρος, εμβαδόν). Επίσης, θα εξασκηθούμε στις πράξεις με συμμιγείς και δεκαδικούς αριθμούς. Το τοπίο της μαθησιακής καθημερινότητας συμπληρώνουν πολυάριθμες διαθεματικές δραστηριότητες στο πλαίσιο των οποίων οι μαθητές θα έχουν τη χαρά να αξιοποιήσουν τις ιδιαίτερες ικανότητες και τα πολυποίκιλα χαρίσματά τους αυτενεργώντας και μαθαίνοντας να συνεργάζονται με τους συμμαθητές τους σε ομαδικές δραστηριότητες.