το νερό συστήνεται

Τάξη: Δ’
Διάρκεια: 40’

Περιεχόμενο διδασκαλίας:
Θα διδάξω για το κείμενο Το νερό συστήνεται μέσα από το οποίο θα μάθουμε σε τι μας είναι χρήσιμο το νερό.

Στόχοι:
Οι μαθητές να:
Καταλάβουν την σημασία και την σημαντικότητα του νερού.
Να αντιληφθούν ποιος είναι ο κύκλος του νερού.
Να ξέρουν όλες της πηγές του νερού.
Αναφέρουν ποιοι είναι οι υδάτινοι πόροι στην Ελλάδα.

Διδακτικά μέσα:
Βιβλίο μαθητή, χάρτης της Ελλάδας με τα φράγματα και τα ποτάμια.

Δραστηριότητες:

Δραστηριότητα 1
Ανάγνωση του κειμένου από τον δάσκαλο και στην συνέχεια χαμηλόφωνη ανάγνωση από τους μαθητές. (Κείμενο σελίδας 32)

Δραστηριότητα 2
Άσκηση 1 του βιβλίου. Εξηγούμε τον κύκλο του νερού και μέσα από το κείμενο, επιδιώκουμε να καταλάβουν οι μαθητές τον κύκλο του νερού.

Δραστηριότητα 3
Αναφέρουμε στους μαθητές μερικές πηγές νερού και ζητάμε να μας αναφέρουν αυτές που αυτοί γνωρίζουν.

Δραστηριότητα 4
Ζητούμε από τους μαθητές να μας αναφέρουν διάφορες πηγές μόλυνσης για το νερό και μέσα από τον διάλογο καταλήγουμε στο πόσο σημαντικό είναι το νερό.

Δραστηριότητα 5
Ζητούμε από τους μαθητές να μας αναφέρουν τους υδάτινους πόρους της Ελλάδας. (βροχόπτωση, ποτάμια..) Στην συνέχεια αναφέρουμε μερικούς ποταμούς και φράγματα που εντοπίζουν οι μαθητές πάνω στον χάρτη της Ελλάδας.

Αξιολόγηση:
Η αξιολόγηση είναι συντρέχουσα μέσα από την πορεία τους μαθήματος και των δραστηριοτήτων.